1982

"შევარდენს" უმაღლესში დაბრუნებამდე ცოტა დააკლდა ...

მედიაში რაგბის გაშუქებამ ნადირს (უდაბლეს წერტილს) უწია: "ლელომ" ტრადიციული, სეზონის გახსნის გვერდი ხომ აღარ შეადგინა და "სავეცკი სპორტიდან" ნათარგმნ, ანგარიშთა სიტყვიერ გადამღერებას ოთხშაბათსღა აქვეყნებდა ... მწირი ცნობები მეტწილად ქვეყნდებოდა რუბრიკაში "სხვადასხვა მერიდიანზე" ...

დავით კილასონია "ლოკომოტივიდან" "შევარდენში" გადმოვიდა ... თბილისი ურაგბოდ დარჩა. ვაკეში გაიმართა "ლოკომოტივი" - "შევარდენის" ორად ორი (!) მატჩი.  მეორეზე, "სპორტული კვირეულის" პროგრამით, სტადიონი პირამდე შეივსო კომკავშირლებით და ნაღდად დამყარდა საბჭოთა საქართველოში რაგბზე დასწრების რეკორდი (ბარემ 30 ათასი)

[საბჭოეთის პირველობაზე] ქვედა რვეულმა უწინდებურად მიმოსვლით კი არა, ტურებად ირაგბა ... ბოლო, ლვოვის ტურში "შევარდენმა" ვერ შეინარჩუნა მესამე ადგილი და პირველ ლიგაში ჩარჩა ...

შინაური პირველობის დაწყება ლეონიდ ბრეჟნევის გარდაცვალების გამო გადაიდო. "შევარდენი" რომ ძლია "უნივერსიტეტმა", "სამედიცინომ" ოპტიმალური გუნდი შეახვედრა თსუ-ს და მოუგო. ამით "შევარდენი" ჯგუფში პირველ ადგილზე გადიოდა, მაგრამ "სამედიცინო" [მოულოდნელად] გააბითურა "ქუთბარიტმა", ვის შემადგენლობაშიც შედგა მთლად ნორჩთა -- ნუგზარ ძაგნიძისა და მამუკა ლოსაბერიძის დებიუტი ... ჩემპიონატი, რომელშიც საქართველოს ყველა, ათივე გუნდი მონაწილეობდა, უსიტყვოდ მოიგო "სახლმშენმა"

  საბჭოეთის XIX ჩემპიონატი  

  პირველი ლიგა     [ანგარიშები უცნობია]

>>    02-10/06 ტაშკენტი (უზბეკეთი)

1# ავტომობილისტი = სპარტაკი (მოსკოვი)

2# შევარდენი (თბილისი)

?# ნოვოკუზნეცკი  

?# ტაშ’პი (ტაშკენტი)

?# ელეკტრომაში (ტირასპოლი)

?# დნეპროპეტროვსკი

  უმაღლესში ასვლაზე  

IX - XVI ადგილები [ტურებად]

02-06/07  

ვილნიუსი

25-31/07  

კოროსტიშივი (ჟიტომირი)

20-24/08  

თბილისი (სასოფლო, ვაკე)

01-07/10  

ლვოვი

ქვედა ფინალი 1982

  მ-წ*ფ`დ

გატ:გაშ

პოლიტეხნიკი (კიევი)

22

11-3

219:132

ლოკომოტივი (თბილისი)

18

  9-5

222:188

სტაკლესი (კაუნასი)

17

  8-5*1

226:204

სოკოლი (ლვოვი)

15

  7-6*1

183:153

შევარდენი (თბილისი)

14

  6-6*2

149:156

ავტომობილისტი (მოსკოვი) ^

12

  6-7*1`1

162:125

სკა (ალმათა)

12

  6-7*1`1

172:157

მაი (მოსკოვი)

0

  0-14

  79:297

I წრე:  

12 ლოკ(თბ) პოლ(კ); 8 ავტომ; 7 ლვო

  

6 შევ ალმ; 5 სტაკ; 0 მაი

შევარდენი --

პოლიტეხნიკი (კიევი)

/

ვილ

7:30

07/10

ლვო

7:12

ლოკომოტივი (თბ)

/

ჟიტ

15:27

24/08

თბი

32:19

სტაკლესი (კაუნასი)

/

ვილ

7:7

/

ლვო

13:15

სოკოლი (ლვოვი)

06/07

ვილ

9:9

03/10

ლვო

3:4

ავტომობილისტი (მ)

/

ჟიტ

3:11

/

ლვო

8:6

სკა (ალმათა)

/

ჟიტ

12:6

20/08

თბი

12:6

მაი (მოსკოვი)

/

ჟიტ

12:0

22/08

თბი

9:4

  კომკავშირის სპორტული კვირეული  

კვი 19/09 ვაკე
ლოკომოტივი    16:6    შევარდენი

  საბჭოეთის VII თასი  

<<    მერვედ’ფინალი

23/05

შევარდენი

0:V

ლოკომოტივი (მ)

>>    შევარდენი

(ბექ) 15 კოტე კილაძე, ლადო გვიანიშვილი; 14-11 გოგა რაზმაძე, გია კურატიშვილი, თემურ ხუციშვილი, გიორგი სურმავა, გია შანშიაშვილი; 10 დათო ჭაბუკიანი; 9 დათო კილასონია, ნუგზარ გაბრიჭიძე /

(ფორ) 1-3 გიორგი ბერიაშვილი, ზურაბ ელიზბარაშვილი, მამუკა მჭედლიძე, მამუკა გაგნიძე, თემურ ქემოკლიძე, მორის გზირიშვილი; 4-5 ავთო მაზანაშვილი, დათო ბიძინაშვილი, ზურაბ დოლიძე; 6-8 პაატა ნარიმანაშვილი, ლევან ხინჩაგაშვილი, კოტე ხიდეშელი, ვახო კაპანაძე © ...

(მწვ) რამაზ სანებლიძე, დათო კილასონია, ზურაბ ლოსაბერიძე, თამაზ მგელაძე

* ქულა [რაც ცნობილია]

12    ჭაბუკიანი (3გ ჯ ა)
  9    კილასონია (3ჯ)
  8    შანშიაშვილი (2ლ) კურატიშვილი (გ 2ჯ)
  4    ხუციშვილი კაპანაძე ბიძინაშვილი  (ლ)

  საქართველოს პირველობა  

თბილისი: ლოკომოტივის სათადარიგო, ფიზკულტურული
ჯგუფები 18-22/11

<<    შევარდენის ჯგუფი

1# უნივერსიტეტი  

3-1  

--  შევ 12:10 ... მედ 4:10 ...

2# შევარდენი  

3-1  

--  ქთბ 48:12, მედ 24:19, ჭიათ 36:12

3# ქუთბარიტი (ქუთ)  

2-2  

--  მედ 19:12 ...

4# სამედიცინო  

2-2

5# ჭიათურა  

0-4

<<    ფინალები 24/11

 1-2

სახლმშენი (ქუთ)

31:0

უნივერსიტეტი

 3-4

შევარდენი

16:3

სპი

 5-6

სკა-ვევეს

V:0

ქუთბარიტი (ქუთ)

 7-8

ზოოვეტი

17:6

სამედიცინო

9-10

ჭიათურა

(30:0)

ლოკომოტივი (თბ)

 

<<<  24/05_2020 @ 16.41 >>>