1981

"შევარდენმა" ახალგაზრდული ჩემპიონატი მოიგო ...

"შევარდენმა" ტაშკენტში, ახალგაზრდულ პირველობაზე, "დინამოს" დიუსელდორფული გამარჯვების ხვალ იჩემპიონა, საკავშირო ფედერაციის თავკაცს, ვლადიმირ ილიუშინს კი ნასმურევზე გუნდის სახელი აერია და დაჯილდოებისას "შევარდნაძედ" მოიხსენია.

საკავშირო ასპარეზზე წინა სეზონში’ღა გასულმა "შევარდენმა" წელი უმაღლესში, XII გუნდად დაიწყო, მოწინავე რვეულს მიღმა დარჩენილმა კი 4 თამაში’ღა მოიგო და XV ადგილამდე დაეშვა. 

"ლელო" [მ.ზაქარეიშვილი] ამაზე წერდა, "შევარდენი" ("კოლმეურნის" ცენტრალური საბჭო) საბჭოთა რაგბში "ერთადერთი სოფლის კოლექტივიაო" და სწორადაც შენიშნავდა, რომ "სასოფლოს" კლუბი ყველაზე ნორჩი გუნდიც იყო.

  საბჭოეთის ახალგაზრდათა (1958-62 დაბ) პირველობა  

04-14/05 ტაშკენტი (უზბეკეთი) -- 8 გუნდი

1# შევარდენი  

3-0

 

2# სლავა  

2-1

9:4 (ჯგუფში)

3# კრასნოიარსკი  

1-2

9:3

4# ლოკომოტივი (მ)  

0-3

15:12

5# ლოკომოტივი - სახლმშენი (თბ) ...

შევარდენი -- (ჯგუფშივე) თბილისი 9:6, ტაშ’პი (ტაშკენტი) 25:9

საუკეთესონი: მექულე გარუჩავა, მორკინალი კაპანაძე

  საბჭოეთის XVIII ჩემპიონატი  

  უმაღლესი ლიგა  

შესარჩევი 1981

მ-წ*

გატ:გაშ

ვე’ვე’ა (მონინო)

20

9-0*2

287:106

ლოკომოტივი (მოსკოვი)

18

9-2

254:  58

ავიატორი (კიევი)

18

8-1*2

218:102

სლავა (მოსკოვი)

17

8-2*1

248:  68

ლოკომოტივი (თბილისი)

16

7-2*2

144:127

ფილი (მოსკოვი)

12

6-5

206:156

სახლმშენი (ქუთაისი)

9

4-6*1

126:209

ეტს (კრასნოიარსკი)

8

4-7

220:202

სოკოლი (ლვოვი)

6

3-8

111:295

კოსმოსი (ალმათა)

6

3-8

132:202

ავტომობილისტი (მოსკოვი)

2

1-10

  75:215

შევარდენი (თბილისი)

0

0-11

  66:347

შევარდენი --

>>    ფერღანა (უზბეკეთი)

10/04  

ვე’ვე’ა

3:48  

12/04

კრასნოიარსკი

4:66  

14/04  

ლოკომოტივი (თბ)

7:10  

16/04

ალმათა

12:28  

18/04

ფილი

15:34  

>>    მოსკოვი

03/06

ლოკომოტივი (მ)

3:35

05/06

ავტომობილისტი

0:13

07/06

ლვოვი

10:20

09/06

ქუთაისი

9:19

11/06

ავიატორი

3:28

13/06

სლავა

0:46

  უმაღლესში დარჩენაზე  

IX - XVI  ადგილები [მიმოსვლით]

ქვედა ფინალი 1981

  მ- წ* `

გატ:გაშ

პრიმორეცი (ლენინგრადი) ^

23

11- 2*1

277:100

კოსმოსი (ალმათა)

23

11- 2*1

273:155

პოლიტეხნიკი (კიევი)

16

  8- 6

197:106

სოკოლი (ლვოვი) ^

14

  7- 7

205:163

სტაკლესი (კაუნასი)

14

  7- 7

178:259

ავტომობილისტი (მოსკოვი)

9

  4- 9*1

167:211

შევარდენი (თბილისი)

8

  4- 9*1`1

106:223

მაი (მოსკოვი)

4

  2-12

108:294

28/06  

შევარდენი  

3:6

პრიმორეცი

05/07  

მაი  

19:12

შევარდენი

12/07  

შევარდენი  

7:23

სტაკლესი

19/07  

ლვოვი  

12:13

შევარდენი

26/07  

შევარდენი  

6:20

ალმათა

02/08  

ავტომობილისტი  

9:9

შევარდენი

09/08  

შევარდენი  

6:3

პოლიტეხნიკი

30/08  

პრიმორეცი  

22:3

შევარდენი

06/09  

შევარდენი  

17:7

მაი

13/09  

სტაკლესი  

23:12

შევარდენი

20/09  

შევარდენი  

7:22

ლვოვი

27/09  

ალმათა  

23:0

შევარდენი

04/10  

შევარდენი  

12:4

ავტომობილისტი

11/10  

პოლიტეხნიკი  

15:3(30:0)

შევარდენი

* საუკეთესო მექულეები [დაცკოს წიგნიდან]:
120 ჩისტიაკოვი (პრიმ), 102 იაცენკო (ალმ), 98 გარუჩავა (შევ)

>>   შევარდენი

(ბექ) 15-11 ზაზა ცხოიძე, ლადო გვიანიშვილი, ლევან ხინჩაგაშვილი, კოტე ხიდეშელი, კოტე კილაძე, გია კურატიშვილი, მიშა გარუჩავა ©, გოჩა ნარიმანიძე, მერაბ გოგიჩაიშვილი; 10 დათო ჭაბუკიანი; 9 ნუგზარ გაბრიჭიძე /

(ფორ) 1-3 გია კორკოტაშვილი, მიხეილ რობიტაშვილი, ზურაბ ელიზბარაშვილი, გივი ჭიჭინაძე, გიორგი ბერიაშვილი, მორის გზირიშვილი; 4-5 ავთო მაზანაშვილი, გია დეკანოსიძე, ნუკრი წერეთელი; 6-8 გოჩა ჩხეიძე, მევლუდ ბებიაშვილი, ვახო კაპანაძე, დათო ბიძინაშვილი

(მწვ) რამაზ სანებლიძე; (მნჯ) თემურ ქემოკლიძე

<<<  02/06_2020 @ 17.12 >>>