1980

... ოქტომბრის ბოლოს უმაღლესი ლიგა საგაისოდ ათიდან 12 გუნდამდე გაფართოვდა.

დეკემბრის დამდეგს რომ მოიკვეთა ორი ცდომილი: [პრიმორეცი და კაპეი, რომლებმაც ბოლო ტურში ისე გააფორმეს ფრე, რომ არც’კი ურაგბიათ] -- მოწინავე დუჟინში მოხვდა ჩვენი "შევარდენიც", ვინც პირველ ლიგაში შეცვალა უმაღლესიდან გავარდნილი და დაშლილი "ელვა", და ვისაც სპი ადრევე შეუერთდა. 

ბიჭები სხვებთან შედარებით უმცროსები რომ იყვნენ, ხშირად იმტვრეოდნენ, რის გამოც ბარემ ორმოცმა დააჭაშნიკა [საბჭოთა] ასპარეზი, სასოფლოს სტადიონი კი [სტუდენტური] რაგბის კერად იქცა.

  საბჭოეთის XVII ჩემპიონატი  

  პირველი ლიგა  

>>    თემირთაუ (ყარაღანდა, ყაზახეთი)

1# პოლიტეხნიკი (ალმათა)

5-0

30/05

7:29

2# შევარდენი  

3-2

   --

69:68  

3# ნოვოკუზნეცკი  

2-3

07/06

21:8

4# ტაშკენტი

2-3

03/06

V:0

5# კუიბიშევი  

2-3

05/06

V:0

6# მაი (მოსკოვი)

1-4

01/06

0:V

  უმაღლესში ასვლაზე  

VII - XIV ადგილები [ მიმოსვლით  დისკვალიფიკაცია  ]

ქვედა ფინალი 1980  

ქ  

  მ- *ფ`დ

გატ:გაშ

სახლმშენი (ქუთაისი)  

20  

10- 4  

269:154

პოლიტეხნიკი (ალმათა) ^

18  

  9- 5  

321:191

პოლიტეხნიკი (კრასნოიარსკი)

18  

  9- 4*1 `1

198:181

პრიმორეცი (ლენინგრადი)  

15  

  8- 3*3 `1 

240:150

პოლიტეხნიკი | კა’პე’ი (კიევი)

13  

  8- 5*1 `1 

219:198

სოკოლი (ლვოვი)  

10  

  4- 8*2  

189:280

ავტომობილისტი (მოსკოვი)  

3  

  2-12   `1

111:231

შევარდენი (თბილისი)  

2  

  1-12*1`1

  78:300

22/06

ქუთაისი  

48:3  

შევარდენი

29/06

შევარდენი  

10:7  

ავტომობილისტი

06/07

შევარდენი  

4:4  

პრიმორეცი

13/07

შევარდენი  

12:24  

კაპეი

20/07

შევარდენი  

6:20  

ლვოვი

17/08

ავტომობილისტი  

20:6(30:0)  

შევარდენი

24/08

პრიმორეცი  

28:0  

შევარდენი

31/08

კრასნოიარსკი  

25:0  

შევარდენი

07/09

ალმათა  

42:10  

შევარდენი

28/09

კაპეი  

15:6  

შევარდენი

01/10

ლვოვი  

6:4  

შევარდენი

05/10

შევარდენი  

3:19  

ქუთაისი

12/10

შევარდენი  

14:20  

კრასნოიარსკი

19/10

შევარდენი  

6:12  

ალმათა

  საბჭოეთის V თასი  

<<    1/16 ფინალი

სად|როდის?    შევარდენი    6:14    ქუთაისი

>>    შევარდენი

(ბექ) 15 გია ქერაშვილი, ლადო გვიანიშვილი, ზაზა ცხოიძე; 14-11 ირაკლი გვენეტაძე, თემურ შერაზადიშვილი, მიშა გარუჩავა, მალხაზ ნაცვლიშვილი ©, მერაბ გოგიჩაიშვილი, ვალერი მარჩუკი, ლაშა და გუგა გეგენავები, გია მოდებაძე, თამაზ მგელაძე, ილია მუზაშვილი, ლევან ხინჩაგაშვილი, მერაბ დარსაველიძე; 10 დათო ჭაბუკიანი, გოგი ლებანიძე; 9 მალხაზ ჭეიშვილი ©, ზაზა ბექაური, ნუგზარ გაბრიჭიძე /

(ფორ) 1-3 გიორგი ბერიაშვილი, გია კარკაძე, თემურ მიკირტუმოვი, გივი ჭიჭინაძე, ნიკო კეკელიძე, მორის გზირიშვილი; 4-5 მერაბ ფერაძე, გია გვაზავა, ვლადიმერ ჯაში, რამაზ სანებლიძე, თემურ ჯაფარიძე, ნუკრი წერეთელი, გივი ჯავაშვილი; 6-8 დათო ბიძინაშვილი, გაიოზ და გიზო მონიავები, ბიძინა ბერიშვილი, გოჩა ჩხეიძე, დიმიტრი მამრიკიშვილი, დიმიტრი ვარდიაშვილი, ვახო კაპანაძე, ზაზა ცხვირაშვილი, ბიძინა გეგიძე, მევლუდ ბებიაშვილი

(მწვ) რამაზ სანებლიძე, გელა მიქაბერიძე, თამაზ მგელაძე

* ქულა [რუსული კალენდრიდან]

34    გარუჩავა
13    (?) გეგიძე
  8    ჩხეიძე
  7    ?.გეგენავა
  6    შერაზადიშვილი
  4    ჯაფარიძე ბერიაშვილი ლებანიძე მიკირტუმოვი

  საქართველოს ჭაბუკთა (1962-63 დაბ) პირველობა  

შუა აპრილი. ჭიათურა [ანგარიშები უცნობია]

1# შევარდენი  

5-0

2# ჭიათურა  

4-1

3# ქპი (ქუთაისი)  

3-2

ლელო (ჩოხატაური), განათლების სამმართველო (თბ), ტოპოგრაფიული ტექნიკუმი (თბ) 1-4

შევარდენი: 15-11 დათო ბიძინაშვილი, გია მოდებაძე, არჩილ ყიფიანი, მიშა გარუჩავა, პაატა და დ.ბრეგვაძეები; 10 დათო ჭაბუკიანი, 9 ნუგზარ გაბრიჭიძე /

1-3 გია კარკაძე, კობა კობერიძე, გიორგი ბერიაშვილი; 4-5 ვახო კაპანაძე, ვახო სამხარაძე; 6-8 ე.კვესიტაძე, გოჩა ჩხეიძე, კახა ხუციშვილი * ზ. და გ.ტვილდიანები

(მწვ) რამაზ სანებლიძე

საუკეთესონი: მორკინალი ბერიაშვილი, მექულე ბიძინაშვილი ...

  საბჭოეთის ჭაბუკთა პირველობა  

შუა სექტემბერი. მოსკოვი [ანგარიშთა უმეტესობა უცნობია]

 1# ლოკომოტივი (მ)
 2# სლავა (მ)
 3# შევარდენი --
ლოკომ 4:15
 4# ტაშკენტი
 5# ლვოვი
 6# საბჭოეთი
 7# ლენინგრადი
 8# კრასნოიარსკი
 9# რიგა
10# ალმათა

  საბჭოეთის ახალგაზრდათა (1957-61 დაბ) პირველობა  

03-12/05  ნიკოლაევი, ნოვი რაზდოლი (ლვოვის ოლქი, უკრაინა)

ნოვი რაზდოლის ჯგუფი:

1# პრიმორეცი (ლენინგრადი)  

3-1

2# ავიატორი (კიევი)  

3-1

3# შევარდენი  

2-2

4# ვე’ვე’ა
5# ფილი (მ)

საბოლოო კიბე [ანგარიშთა უმეტესობა უცნობია]

 1# ლოკომოტივი (თბ)
 2# პრიმორეცი
 3# ლოკომოტივი (მ)
 4# ავიატორი (კ)
 5# შევარდენი
 6# ვე’ვე’ა
 7# ლვოვი
 8# სლავა (მ)
 9# ქუთაისი
10# ფილი

<<<  29/05_2020 @ 15.55 >>>